
Vi glæder os til at byde velkommen til 449 nye elever
Efter sommerferien starter 449 nye elever, der enten har valgt at begynde deres uddannelsesrejse på Handelsgymnasiet HHX, EUX Business eller EUD Business.
Vi har igen i år oplevet virkelig stor søgning til vores ungdomsuddannelser efter ansøgningsfristen til årets ungdomsuddannelser den 1. marts. Køge Handelsskoles direktør, Stig Johansen, er glad for, at så mange vælger, at deres fremtid skal gå gennem skolen:
“Jeg er selvsagt både glad for og stolt over, at de unge mennesker har interesse for de merkantile uddannelser hos os. Vi ser med stor glæde frem til at byde de 449 nye elever varmt velkommen på Køge Handelsskole efter sommerferien.”
Skolen har kapacitet til at imødekomme alle ansøgninger, og det glæder Stig Johansen, at alle får deres drømmeuddannelse opfyldt:
“Vi ser frem til at byde de nye elever velkommen efter sommerferien. Vi har allerede planlagt et godt og fællesskabende introprogram, så alle de nye elever kan se frem til en tryg start på studielivet,” lyder det fra Stig Johansen.
Stig Johansen fremhæver også, at der stadig er mulighed for at starte på uddannelserne EUX Business og EUD Business, da uddannelserne har løbende optag frem til studiestarten den 11. august 2025. Få hjælp til optagelse hos vores Studiecenter.