
Du kan stadig nå at starte på en uddannelse til august
Har du skiftet mening? Eller nåede du ikke at søge en ungdomsuddannelse inden fristen den 1. marts? Så er det ikke for sent. Du kan stadig begynde på en ungdomsuddannelse efter sommerferien – og være med når vi starter den 11. august.
Hvis du går i 9. eller 10. klasse og er i tvivl om dit valg, eller måske helt har fortrudt, så er der heldigvis mulighed for at ændre det. Det gælder også, hvis du slet ikke fik søgt i første omgang.
Hos Køge Handelsskole har vi stadig få ledige pladser på både EUX Business – den erhvervsrettede studentereksamen – og på EUD Business, som er vores erhvervsuddannelse samt på Handelsgymnasiet HHX.
Du kan godt nå at ændre dit valg, selvom ansøgningsfristen er overskredet. Det er nemlig muligt at søge om omvalg helt frem til, at du får endelig besked om optagelse – og det sker først efter dine afsluttende prøver i 9. eller 10. klasse.
Vil du vide, hvordan du gør? På ug.dk finder du en enkel guide til, hvordan du ændrer dit valg og søger en ny ungdomsuddannelse: Læs mere her.
Har du brug for hjælp eller vejledning, så tag endelig fat i vores studievejledere. Du kan ringe til os på 5667 0400 eller skrive til studie@khs.dk – vi er klar til at hjælpe dig godt videre.